İnternet, Yalan Haberler Ve Troll Fabrikalar

Merhaba,

Bu yazıda siber saldırı deyince akla gelen tipik “Hacklemek, sızmak, servis dışı bırakmak vb.” kısımlarından tamamen arındırılmış bir saldırı türüne geçeceğim. Pek yeni sayılmayan bu saldırı metoduna geçmeden önce ne nasıl ve ne şekilde gelişti onlara değinelim.

Lafı fazla uzatmadan konuya geçelim.

İnternet Ve Büyükülüğü

Bu bloğu okuyorsan zaten bunu az çok biliyor olmalısın. İnternet kocaman bir dünya ve her dünya içinde milyonlarca gizem taşımaktadır. Ve internetin bilgi kaynağı olduğu bizlere 1993’den beri aşılanmaktadır. Geçtiğimiz hafta internetin Türkiye’ye gelişinin 28. Yıl dönümü idi. Ve ilk günkü gibi tazeliğini koruyor. 

 İnternet belirli kurllar ile bilgisayarların birbiri ile haberleşmesi demektir. Ve bu haberleşme o kadar büyük ki senin şuan bu deneme türü yazıyı okuduğun cihazda bir bilgisayar. Düşün gerisini sen…

İlk okulda hocalarımızın bizlere internetten araştırma ödevleri ile interneti kullanmaya ittiği zamalardan tutun, internetin en büyük ansiklopedisi olan Wikipedia’yı kaynakça gösterdiğimiz o günler çok yakın aslında. MSN’de ekranda ki kişiye su topu attığımız ve Kral Oyun adreslerinde sörf yaparak eğlendiğimiz o tatlı yıllar…

O zamanlar haber sayfaları çok ziyaret edilmez, yayın organı kısmında TV haber bültenleri tekeldi. Herhangi bir hükümet yandaşı veya karşıtı olsun izlediğimiz herşeye inanırdık.

Televizyon ve basın mensubu medya o kadar tekeldi ki onu elinde barındırmak ve yönlendirmek en büyük güç oluyordu lakin hayatımıza o esrarengiz şeyler girdi birden…

Sosyal Medyalar Ve Toplumu Etkileme Biçimi

Sosyal medyaların gelişimi çokta eski sayılmaz. Sosyal medya devi Facebook 2004 senesinde dünyaya gelmiştir. Yazışma devi Whatsapp 2012 senesinde dünyaya geldi. Yemek Sepeti dediğimiz dev yemek servisi bile daha yaşlı yani. 2000 senesinde dünyaya gelmiştir.

 Lakin bu gelişmeler devamında insanların birleşmelerini dijital dünyaya taşıdı ve toplumsal örgütlenmeler, silahlı gruplaşmalar zamanla yerini halk arasında “klavye delikanlısı” dediğimiz tabire dönerek internet başında ortak haraket ve eyleme döndü. 

Öyle bir eylem ki Facebook 4 sene boyunca kimsenin aklına gelmeyecek bir adamı Donald Trump’ı başkan yapmaya yetti, 4Chan dünyanın en büyük özgür internet topluluğu ve siber korsan grubu Anonymous’u dünyaya getirdi. Ki bu topluluk kaç farklı grupla savaştı. Grup dediğime bakmayın lütfen. Kimisi dini tarikat, kimisi bakanlık, kimisi devlet, kimisi Sonny gibi dev şirketler ve daha niceleri…

Ve bu durumlar kimilerin aklında bir ışık parlamasına neden oldu. Evet, Rusya… Bir ülkede iç karışıklık çıkarmak ve sosyolojik idealleri yıkmanın yöntemlerini bulmayı keşeffeti. Ve evet. O oldu. Troll Fabrikaları…

Troll Fabrikaları

Troll fabrikaları dediğimiz faaliyet biçimini ilk Rusya tarafından yapıldığı ortaya çıkmış olarak görünsede devamında kaç ülke bu yöntemi deniyor bilmiyoruz.

Eski bir Troll Fabrikası çalışanı Vitaly Bespalov verdiği röportajda internette çok fazla bir bilgi kirliliğine neden olduklarını bunların çoğunuda siyasi ayrışmalar, kültürel bozulmalar, yalanlamalarla dolu olduğunu belirtti. Teknik son derece basit.

Bir iş ilanı olarak gittiğin yerde sana sadece internet için yazı yazmanı istiyorlar ortalama 12 saat kadar. Evet sadece bu kadar. Ama bir özel durum var, açılan her site farklı bir ülkenin uzantı domaini taşıyacak ve verilen görevlere uygun olarak yazılacak. 

Örn: Bugün Ukrayna başbakanı ile ilgili bindiği arabayı yolsuzluk olarak gösterecek ukraynaca yazılar yazılacak.

Evet, bu bir saldırı biçimi. Ve ukraynaca bu gibi yazılan minimum 2000 kelimeden oluşan yazılar internet arama motorlarında daha fazla ön plana çıkacağı için elinde cep telefonu ile başbakanı hakkında bilgi almak isteyen ukraynalı birisinin önüne çıktığında resmi kanıtlar niteliğinde ki yazılardan sonra kişinin başbakanına olan düşünceleri gerçek anlamda değişebilmektedir.

Öyle ki Ukrayna üzerinde Rusya’da bulunan bu fabrika o kadar yoğun çalışma göstermiştir ki Ukrayna halkı kendi askerlerine dahi güven sorunu yaşatmaya başlamışlardır. 

Yani olmamasına rağmen halk yalan haberlere inanarak ülkesine olan inancını kaybetmeye başlamıştır. Bu yalan delillerle Ruslar, Ukraynalı halka arz ettiği için gerçekten halk inancını kaybetmiştir çoğu yerde kimi iç karışıklıklar göçler ve kadınların da asker zorunluluğunun bunlardan geldiği düşünülmektedir. 

Ruslar Sadece Ukraynayı Hedef Almadı

Ruslar bu özel oluşumda ortalama 350-400 kadar kişi çalıştırmıştır. Ve St. Petersburg’da halen bu fabrika açıktır. Ve faaliyet göstermektedir, elbette tek bir yazı bir sayfaya inanıp direk kanacak kişiler için tehdit olarak görünsede bu zararlı girişim çok etkili olabileceğini düşünmüyorum. 

Çünkü arama motorları akıllanıyor, bu gibi haberler resmi kaynaklardan yayınlanmadığı için Bundle, FlipBoard gibi mobil uygulamalar lisanslı yayın organları, kullanıcılara bu tarz zararlı haberleri göstermekyecektir. Ama görenler için gerçek bir tehdit oluşturabilecek ve zararlı bir düşünce yaratabilecektir.

Bol bilişimli günler 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *