Pentextbox Nedir?

Merhaba,

Windows ortamında faaliyet gösteren biriyken Kali Linux gibi güzel bir işletim sisteminin içinde barındırdığı bir çok toolsları Windows ortamında kullanamadığınızdan rahatsız mısınız?

Ben üniversite zamanlarında iyi hatırlıyorumda sanal makine kurmak istesem Backtrack isimli eski ama etkili işletim sistemini kullanbiliyordum. bir kaç siteye 3-5 saat servis dışı hatası verdirebildiğim zamanlardı tabi o zamanlar yani küçük bir lamer gibi bir şeydim sanırım 🙂 

Tabi ki Türkiye’de programcılığın en temel gayesi üç ana başlıkta toplanabilir:

  • Microsoft Teknolojileri
  • Muhasebe Vb. Programlar
  • Kolay yapılabilecek yazılımlar.

Üniversite zamanlarında da bunu çok hissediyordum. C#, Delphi gibi teknolojiler ile sadece veri tabanına veri atıp onu listeliyorduk. Çok güzel derslerimizde vardı. Mesela web programcılığı neyseki o tarz derslerimizde biraz daha esnek olup PHP gibi bir velinimet kullanabiliyorduk.

Yazılım için teknoloji seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda kararsız olabilirsiniz. Bununla ilgili bir küçük aydınlatıcı makaleme buradan ulaşabilirsiniz.

Gelin görün ki bu durumlardan yani özellikle Microsoft ürünlerine olan takıntımızdan (ülkecek…) mağdur bir üniversite öğrencisi olarak sanal makina ile linux dünyasına girmeye çalışıyordum. Eee.. tabi sistem gereksinimleri de tam karşılanamadığı için verim alınamıyordu. (Ana bilgisayar donuyor, sanal bilgisayar kendi kafasında algılamada sorun yaşıyordu… Eziyet idi…)

Tamda bu zamanlarda bilseydim çok memnun olacağım bir yazılım olan pentestbox isimli windows alt yapılı yazılımı sizlere tanıtmak istiyorum.

Pentestbox; Manifest Security tarafından 2016 senelerinde dünyaya getirilmiş bir yazılımdır. Ve Windows alt yapısını kullanarak bir terminal açmakta (PowerShell) Kali Linux içinde bulunan bir çok kaliteli ve kendini ispatlamış toolsları bünyesinde barındırmaktadır. Bunlarla sınırlı değil elbette. 

Sizlere bir linux terminali açarak sizlere linux terminali deneyimini kazandırabilecek bir yapıya sahip. Üstelik üzerine yeni araçlar yani tools’lar eklenebilmekte ve değiştirilebilmektedir.

Sanal makine ihtiyacı olmamakta ve bir çok Kali Linux toolslarına erişebilirsiniz. Ve kullanbilirsiniz Windows ortamında.

İçinde barındırdığı toolslar: https://tools.pentestbox.org/ ulaşabilirsiniz.

İndirmek için: https://pentestbox.org/ adrese gidip “Download” butonuna basmanız yeterli.

 Verim konusunda fikrimi öğrenmek isterseniz…

Her zaman temiz bir donanım üzerine kurulu olan bir linux her daim daha başarılı olacaktır diye düşünüyorum…

 Haa.. Tools’lar nedir diye soracak olursanız, siber zaafiyet için gerekli yazılımlara verilen genel bir terimdir.

Bol bilişimli günler 🙂 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *