NMAP Nedir?

Merhaba,
Hiç düşündün mü? Bir saldırgan hedef bilgisayar için nasıl bir bilgi topladığını?
İşte bu sorunun en büyük cevabını veren çok fonksiyonlu yazılımdan bahsedeceğim. Kendisi gerçekten çok güçlü güncel ve değişmeyecek bir yazılım sanırım.
Nmap…
Nmap Nedir?
Fyodor tarafından üretilmiştir. Uzak bilgisayarda ki portları tarayarak olası açıkları tespit etmek ve sisteme sızmak için gerekli bilgileri toplamak için kullanılan bir araçtır.
Açık kaynak lisansında dağıtılmış ve tüm dünyaya dağıtılarak kısa zamanda çok fazla değişime uğramıştır. Terminal ve görsel arayüzü bulunmaktadır.
Nmap Hangi İşletim Sistemlerinde Desteklidir?
windows, MacOS ve tabi ki… Linux. Bununla beraber mobil uygulamar için sızma araçlarını barındıran Termux gibi yazılımlarda da yüklenebilmektedir.Yani telefonunuzdan bir bilgisayarın durumunu görebilirsiniz.
Nmap İle Başka Neler Yapılabilir?
Elbette sadece bunlarla sınırlı değil. Nmap ile işletim sistemi sürümü, firewall bilgileri, açıklı portlar ve portların kullanım amaçları dahil daha bir çok bilgiye erişmek mümkündür.
Nmap Nasıl Kullanılır?
Aslında bir yazıda bunu anlatmak ne yazık ki mümkün değil. Çünkü bir dünya parametresi bulunmaktadır. Ve bu parametrelerin kendi içlerinde farklı kombinasyon ve sonuçlar vermektedir.
En Temel Kullanım Ve Örnekler
Nmap ile döndürülen değerlerde open portun açık, close kapalı, filtered filtreli olduğunu göstermektedir.
Temel Kullanımı:
localHost@samsec#> nmap [option][Hedef Ip]
Olarak kullanılmaktadır. Tüm Parametrelerin listesini aşağıda ki linkten bulabilirsiniz. Ayrıca nmap indirebilirsiniz ve kullanabilirsiniz.
Bol bilişimli günler 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *