Gelişmiş Siber Tehditler (APT) Nedir?

Merhaba,

Bugün kişisel olarak düşüncemdir ki bence gerçektende en tehlikeli siber saldırgan gruplara verilen genel isim APT Gruplarından bahsetmek istiyorum.

Son günlerde bu terim çok sık siber dünyada konuşulmaya başlandı. Siber güvenlik araştırmacıları ve veri uzmanları gibi bilişim dünyasının temellerine dayanıp koruma işlemlerine dayanan herkesin en çok dillendirdiği kelime yani APT nedir? Öncelikle bu sorunun cevabı ile başlayalım.

APT Grupları Nedir?

Advanced Persistent Threat(APT), yani Gelişmiş Sürekli Tehdit anlamına gelen terim 2006 yılında ABD’de çıkmıştır. APT’ler genel anlamda değerli bilgileri çalmak için bilgi sistemlerine erişim sağlayan ve belirli gruplar adına yönlendirilen gruplardır.

Siber Korsanlardan Farkı Nedir?

Özünde aynı işlemi yapıyorlar gibi görünebilir. Ancak temel bir fark var. APT’ler organize çalışma ve bir örgüt olarak görev almakta ve operasyonlarını taktikler doğrultusunda geliştirmektedir. Son yıllarda kendilerinden sözünü çok ettiren bu gruplar genelde devletler, şirketler, terör örgütleri ve siyasi progpagandalar için hizmet vermektedirler.

Korkulmalı Mı?

Kesinlikle. Şöyle düşünün bir grup denizci korsan var. Bunlar başları boş ve ortak amaçları para ve bunlar için her şekilde yağmalıyor. Birde bir grup var yeterli maddi destekleri zaten var ve bir amaçları var. Sizce hangisi daha güzel?

Siz seçin. 🙂

Bol bilişimli günler.

1 Comment

  1. I may need your help. I’ve been doing research on gate io recently, and I’ve tried a lot of different things. Later, I read your article, and I think your way of writing has given me some innovative ideas, thank you very much.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *