Kripto Paralar Ve Geleceği

Merhaba,
Son 4 yılı çok geniş bir şekilde meşgül eden ve bir şekilde hep sesinden bahsettiren bu yeni trend paralardan kısaca bahsetmek istiyorum.
Bu yeni bir teknoloji değil özünde. Nasıl mı? Daha önceden bankaların devamlı kullandıkları sistemin bir kuruma, bir firmaya, bir devlete yada bir şekilde birileri tarafından yönetilmeden aslında kullanıcının kendisinde olduğu bir sistem olmasından ötürü bir fark yaratmaktadır.
Kripto Paralar Kim Tarafından Ve Ne Zaman Çıktı?
Kripto paraların tam çıktığı tarih yada kim tarafından çıkarıldığı bilinmiyor. Kesin bir şekilde şu zamanda çıktığı söylenilememekle beraber evet şu kişi tarafından çıkarıldı denmesi de çok doğru olmayacaktır.
Herkesin söylediği bir isim var o da “Satoshi Nakamoto” fakat işin ilginç yanı bu ismin kimi veya neyi temsil ettiği bilinmiyor. Yani kripto para birimlerinin atası diyebileceğimiz (toplum tarafından ilk ve en çok benimsenen kriptolu para birimi Bitcoin olduğu için) Bitcoin Sahoshi Nakamoto takma ismini kullanan bir kişi veya grup tarafından geliştirilen, açık kaynak kodlu bir yazılım. Bir çok söylenti dolaşıyor olsa da şu anda net olarak bu ismin karşılığının kim veya kimler olduğu bilinmiyor.
Kripto Para Nasıl Üretiliyor?
Bu paraların bağlı olduğu bir kurum, banka vb birşey olmadığını daha önceden de değindim. Bunun üretimi tamamen bireysel olması ile ön plana çıkıyor. Üretimin temel mantığı madenciliğe dayanıyor ve bireysel olarak yeterli donanımlar sayesinde sizde üretimini yapabilirsiniz.
Peki Kripto Para Güvenli Mi?
Öncelikle spekülasyon haberlerin olma ihtimali ancak sizin piyasayı derinden haber sitelerinden takip etmeniz ile mümkün olmakta. Ancak bunların dışında bir paranın değerini takibini yada değişimini hiçbir şekilde kimse bozamaz. Yani BTC’nin değerini bir hacker gelipte değiştirememekle beraber her kullanıcının, her üreticinin özetle kripto para ile ilgilenen herkeste çözümlendiği için bir yazılımın değerini kimse bozamaz yada crackleyemez. Ancak bireysel saldırılar örn: bir hackeri cüzanınızı boşaltması yada elinizde ki BTC, ETH vb yazılımlarınız bulunduğu sisteminiz zarar görmesi vb sorunlar olmadığı sürece bir sorun teşkil etmemektedir.
Ülkeler Ve Kurumlar Ne Düşünüyor Bu Teknoloji İle İlgili?
Şimdi, şunu unutmayalım Microsoft’un kurucusu Bill’in açık kaynağa olan bakış açısı; “Yazılım dünyasının kanseridir, açık kaynak yazılımlar.” olarak nitelendirmişti. Gelin görün ki şimdi ise en çok açık yazılıma destek verenler arasında yerini almaya çalışıyor.

Devletler emin olun ki bunu istemiyor. Özellikle DeppWeb’de ki forumlarda bu konularla ilgili olarak görüşmelerin büyük çoğunluğu vergi kaçakcılığı olduğundan ötürü milyar dolarları, 1 dolar vergi vermeden göndermek saklamak yada gizlemek mümkün olduğu için devletler bu teknolojiye son derece karşı. Kim bilir ilerde ne olur bilemiyoruz tabi ki.

Ama sistemi elinde tutmak isteyenlere inat, özgür bir dünya olarak internetin tüm kuralları yıktığının en canlı kanıtı olan bu teknoloji ile ilgili olarak şunu diyebilirim ki: Açık, herkesin ve özgür. Bunlar sayesinde dünyada yeniden GNU projesi gibi devrim yapacağı kesin.

İyi yazılımlar dilerim. 🙂

1 Comment

  1. I am a website designer. Recently, I am designing a website template about gate.io. The boss’s requirements are very strange, which makes me very difficult. I have consulted many websites, and later I discovered your blog, which is the style I hope to need. thank you very much. Would you allow me to use your blog style as a reference? thank you!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *