Windows SandBox Nedir? Ne işe Yarar?

 Merhaba,

Microsoft firmasının Windows 10 sürümleri için sunduğu yeni özellikten bahsedeceğim. Çok amaçlı ve oldukça güzel olan bu özellik, sanallaştırılmış makineler gibi ayrı progarmlar iso dosyaları gerektirmiyor. Kolay ve basit.

Windows SandBox Nedir?

Windows SandBox, sanallaştırılmış bir windows sistemi sunuyor. Pro ve Enterprise ile birlikte gelmektedir. Yeni kurulmuş bir Windows kadar temizdir. 

Sistem Gereksinimleri Neler?

  • Windows 10 Pro veya Enterprise Insider, 18305 veya daha yeni bir sürüm olması gereklidir.
  • En az 4GB Ram.
  • En az 1GB boş hafıza alanı. 
  • En az 2 CPU çekirdeği.

Bu özelliği ekinleştirmek için başlat kısmından “Windows özelliklerini aç veya kapat” yazıp gelen ekranda “Windows SandBox” yazılı checkbox tiklemeniz. Ve sonrasında bilgisayarı yeniden başlatmalısınız.

Not: Bazı durumlarda gelmeyebilir. Hyper-V açık ise kapatıp yeniden açın. Ve güncelleme yapabilirsiniz. Bazı durumlarda gelmiyor. BIOS’dan da “Virtuolizatiın Tecnology(Vtx)” enable olmalı. Ben bu şekilde çözdüm. 

Bu sanallaştırma Nerelerde Kullanılabilir?

Bir tane .exe uzantılı dosya var ve internetten yüklediniz. Ancak korkuyorsunuz. Çünkü herhangi bir şekilde kötü amaçlı bir yazılım olma ihtimalini düşünüyorsunuzdur. Bu gibi durumlarda başlata “Windows SandBox” yazın ve açılan ekrana ilgili dosyayı kopyalayıp yapıştırın. 

Böylelikle orjinal kullandığınız sisteminize zarar gelmeden testini yapabilirsiniz.

Bol bilişimli günler 🙂

2 Comments

  1. I am a student of BAK College. The recent paper competition gave me a lot of headaches, and I checked a lot of information. Finally, after reading your article, it suddenly dawned on me that I can still have such an idea. grateful. But I still have some questions, hope you can help me.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *