Siber Dünyanın Kitlelere Etkileri

Merhaba,

Bu yazı genel siber konulardan ziyade, internetin gücünün dünyayı politik anlamda nasıl değiştirdiğini anlatmak istiyorum. Farkında olmadan bizler bu politik saldırıları destekliyor yada kalkan olarak çalışma gösteriyoruz. Lakin öyle yada böyle, siber dünyada varlığını sürdüren elektronik bir cihaz ile en büyük ağ olan internette dolaşan herkes bunları görüyor, yaşıyor ve tanıklık ediyor yeterince. Ben bu tanıklık etmeleri bilinçli bir şekilde olmasını istiyorum.

Şimdi öncelikle, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 3. Sınıf konusu. Sosyal Ağ…

Sosyal Ağ Nedir?

Sosyal ağ aslında sadece Facebook, Twitter ve diğer benzeri site ve uygulamalardan ibaret birşey değildir. 

Ağ kelimesi, gönderici ile alıcı arasında ki bir verinin düzenli şekilde iletilmesini sağlayan birime/düğüme denir. Sosyal Ağ ise bunun toplumsal düzeyde bağlantı kurularak düğümler topluluğuna verilen isimdir. Şuan için günümüzde bu düğümü en önde götüren tabi ki 2,8 Milyar kullanıcısı olan Facebook. Dünyanın en büyük sosyal ağını oluşturmakta. Arkasından gelen bir dünya farklı sosyal medya ve iletşim araçları, uygulamaları olsada 1.’lik Mark Zuckerbergde.

“Peki bunun konumuz ile ne alakası var?” Diyecek olursan hemen açıklayayım. Facebook’ta paylaşılan bir intihar videosu, bir kişiye yapılan haksızlık, bir kişinin özel hayatında ki pislikler, bir olay özetle… En hızlı nereden yayılıyor? Elimizde ki minik cihazlarda bulunan tatlı ikonlarıyla bizleri kendilerine bağlayan elbette ki bu uygulamalardan.

Ancak Herzaman Böyle Değildi… 

Eskiden herkes medyayı TV aracıyla takip ederdi. Herkesin tarafı olduğu radikal savunduğu, tuttuğu bir siyasi parti  veya takım her ne ise,  onun kanallarını izlerdi. Sadece onlara bağlı kalırdı. Otoriter bir güç bu en ünlü medya kanallarına hakim olduğunda herşeyi elinde tutabilecek ve kitleleri çok rahat yönlendirebilecek güce sahip olabiliyordu. Yalanlarla insan beynini yıkıyabilir takipçileri olduğu kitle ile istedikleri gücü elde etmeleri kaçınılmazdı…

Şimdilerde Herşey Değişti, Değişiyor…

Günümüzde hacktiviszm yapan siber gruplar (Bu siber saldırganlara sonraki yazımda değineceğim.), YouTube kanalları, Twitter Hesapları, ünlü sosyal medya fenomenleri ve daha niceleri var. Ve artık haber kanallarını dünyayı takip etmek bir tuş kilidini kaldırmak kadar yakın ve kolay olduğu için sosyal medyada ne kadar öne çıkarsa birisi o kadar kitleyi etkileyebiliyorken bir o kadarda yerin dibine girebiliyor.

Dünya değişiyor. Bilgisayarın, internetin içinde doğan çocuklar günümüzde artık daha seri ve yatkın çalışma gösteriyor. Ve hatta sosyal medyadan uzak tutmak için bazı medya kanal organları kimi fenomenleri (Enes Batur gibi.) saçma şekilde iftiralar atarak ebeveynlerin çocuklarını internet mecralarından çekmeye çalışmaktaydı. Lakin o zaman Twitter topluluğu yine hashtaglerle kararı istikrarı ve gerçeği bilmesiyle bu yalan iddialar havada kaldı ve bitti.

Ve Sosyal Medya’nın, internetin gücü kanıtlanmış oldu.

Artık Özgür Bir İnternet, Özgür Bir Düşünce Var.

Artık insanlar fikirlerine tek bir yayın organına bakarak değil, çeşitli kanallardan takip ederek ediniyorlar. Öğrenebiliyorlar. Araştırabiliyorlar. Günümüzde ki kanallar bile sosyal medyada ki haber yayılımını takip eder oldu. Yetişemez oldular. Ve tamda bu durumda kaçınılmaz bir gerçek var ki, artık kitlelere erişmek onları yönlendirmek çok daha kolay. Ve bir o kadar da basit olmaya başladı.

Doğru atılımlarda çok derin kitlelere erişmek, yeni düşüncelere yelken açmak ve insanları yönlendirmek artık eski kurallar ve  çeşitli 25. Kare gibi yöntemlerin dışına çıktı. Ki bu seçimleri bile değiştirebilir oldu. Donald Trump’ın seçimlerinde rol alan Facebook bu konuda sosyal medyanın, siber dünyanın yani kısaca internetin gücünün ne derece noktalara gelebileceğini gözle önüne sermiş bulunmakta.

Açıkçası bir yazılım destek uzmanı ve özelden bilgi güvenliği desteği veren birisi olarak yarınlarda neler bizi bekliyor artık kestiremez oldum. Dahası bu ilginç olaylar nelere yol açabilecek onlar bile kocaman bir sır…

Bol bilişimli günler… 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *